Poilsis

Kanarėlių kelionė Kalifornijoje

Nuolatos gyvename Tenerifėje, kur turime geriausią klimatą visoje Europos Sąjungoje (o gal net ir pasaulyje). Renkantis atostogų kryptį norime ir toliau mėgautis geru oru. Kalifornija yra ta vieta, apie kurią visi svajoja - ten juk amerikietiškas rojus. Turėjome kada nors viską išbandyti savo kailiu. Taip ir padarėme - praleidome beveik vieną mėnesį keliaudami po Kalifornijos valstiją (tiesa, trumpam buvome nuklydę į Nevadą ir Arizoną).

Esu aplankęs Kaliforniją prieš 10 metų ir nuo tada, kai pradėjau gyventi Tenerifėje, visada jaučiau, kad šios dvi vietos yra panašios. Per šį mėnesį tuo įsitikinau. 

Privatus Malibu paplūdimys

Gamta

Žinoma, kanariškosios pušys neprilygsta didiesiems mamutmedžiams, tačiau miško formavimasis ir jausmas yra labai panašus. Paplūdimiai Kalifornijoje yra balto/pilkšvo smėlio ir neįsivaizduojamai ilgi. Mėgaujantis vienu privačiu Malibu paplūdimiu pasijutau lyg būčiau Kanarėlių pamėgtame Los Patos paplūdimyje šiaurėje - tik smėlio spalva sugrąžino atgal į Kaliforniją. Viskas ten yra įspūdingo dydžio. Labai įspūdingo dydžio. Tačiau maži fragmentai vis grąžindavo mane į mylimą salą. Nuostabaus grožio Big Sur pakrantė priminė Tenerifės šiaurę, o dykynės aplink mirties slėnį - Teidės kraterį.

Klimatas

Kalifornijoje klimatas yra aštresnis (šaltesnės naktys, šaltesnis vandenynas, karštesnės vasaros), tačiau klimato įvairovė labai primena Tenerifę. Kalnuose yra sniego, o nuvykus į pakrantę galima degintis. Saulės kiekis, vandenyno gaiva, šiluma, net kvapas - kaip Tenerifėje. 

San Francisco

Maistas

Daug šviežių vaisių ir daržovių. Daug kokybiško maisto. Didelis skirtumas yra tai, kad Kalifornijoje (kaip įprasta JAV) maisto gausi bet kuriuo paros metu, bet kurioje vietoje. Tenerifėje ima sekmadieniais prekybos centrai ir užsidaro :)

Žmonės

Saulės kiekis ir vandenynas daro žmones laimingais. Visai nesvarbu, ar gyveni Tenerifėje, ar Kalifornijoje - pakrantės gyvenimas yra laisvas, laimingas ir be didesnių rūpesčių. Prieš akis atsivėrus beribiam vandenynui ir maloniai šildant saulutei, galva stebuklingai išsivalo. Didelis skirtumas pasijaučia, kai iš Kalifornijos pakrantės nuvažiuoji į Los Angeles miestą, kur dingsta pakrantei įprastas atsipalaidavimas.

Kaina

Tai yra didysis skirtumas tarp Kanarų salų ir Kalifornijos. Viskas, išskyrus kurą, yra keletą kartų brangiau Kalifornijoje. Jei Tenerifės pakrantėje galima išsinuomoti puikius privačius apartamentus dviems už maždaug 60 eurų parai (bus baseinas, bus vaizdas į vandenyną), tai Kalifornijos pakrantėje už tokią kainą vargiai pavyks apsistoti pakelės motelyje. 


Visiems pasiilgusiems pakrantės atsipalaidavimo siūlau nedelsiant aplankyti Tenerifę. Kanarėlės pasirūpins visais jūsų atostogų rūpesčiais :) susisiekite.

Tenerifės bangas užvaldė Lietuviai

Burlenčių klubo "Vėjas Galvoje" chebrytė lankėsi Tenerifėje ir kaip reikiant pasismagino čionykštėse bangose. Apmaudu, bet Kanarėlėms ir Vėjagalviams šį kartą susitikti nepavyko - sala nedidelė, tačiau kažkaip prasilenkėme. Nepaisant to, apžiūrinėjau visas nuotraukas apie jų nuotykius Tenerifės bangose - puikūs vaizdai ir fantastiškos bangos. Panašu, kad atostogos praėjo puikiai, o kitą kartą Vėjagalviams besilankant Tenerifėje pasistengsime susitikti :)

Į Teidę už Blaivybę!

Dėl ko kopėme? Dėl blaivybės. Yra keletas svarbių dalykų apie blaivybę. Pirma, vargiai įmanoma įveikti Teidę, jei esi neblaivas, mažai blaivas, ar vakar buvai neblaivas. Antra, norime skleisti žinią apie blaivybę ir blaivų gyvenimą, norime, kad judėjimas už blaivybę jaunimo tarpe įgautų pagreitį. Už blaivybę žmonės bėga maratonus, daro mitingus ir eina eitynes - Kanarėlės pasirinko įveikti galiūnę Teidę. Ir mums tai pavyko! 

Per beveik 11 kilometrų pakilti 1,4 kilometro aukščio. Taip atrodė mūsų iššūkis. Lyg ir nieko ypatingo, bet visas veiksmas vyko jau virš 3 kilometrų aukščio ribos - buvo sunku kvėpuoti ir pasisotinti deguonimi. Tačiau galiausiai, po 5 valandų nuoseklaus kopimo, mes pasiekėme aukščiausio Europos ugnikalnio viršūnę (3718 metrų).

Noriu labai padėkoti visiems prisijungusiems, nes kartu praleidome puikų laiką. Paragavome šiek tiek aštresnių emocijų, reikėjo pajungti valios galią ir visi kartu apsidžiaugėme įkopę į viršūnę. Koks puikus tai buvo žygis - neabejotinai jį kartosiu dar ne vieną kartą ir tikiu, kad kiekvieną kartą atrasiu vis kažką naujo.

Pristatau jums mūsų trumpą kelionės filmuką:

Ruduo Tenerifėje

Rytinis žvilgsnis per langą paslydo ant užšalusios balutės. Ir vėl prasideda... Stop! Juk bilietas į Tenerifę jau kišenėje!!! Jau antradienį ...

Labai myliu metų pabaigos mėnesius Tenerifėje. Lapkritis ir gruodis yra tai kas man sunkiausia Lietuvoje. Po Naujųjų Metų jau galiu šiaip taip paguosti save, kad štai dienos jau ilgėja, jau saulytė dažniau nusišypso, bet jau lapkritis ir gruodis...

Na, o Tenerifėje šie du mėnesiai yra mano mylimiausi. Dienomis temperatūra tuo metu laikosi apie 23-25 laipsnius, naktys "atvėsta" iki 18. Vanduo apie 21-22 laipsnius. Lietaus tikimybė maža, saule galima džiaugtis apie 8 val. per dieną, vaisių gausybė... Tiesa sakant nelabai kuo šie du mėnesiai skiriasi nuo kitų. Turbūt Tenerifėje man jie tokie mieli todėl, kad giliai prisiminimuose įsirėžęs Lietuvos lapkričio dangus. 

Nors mano bilietas į vieną pusę jau kišenėje, užmečiau akį į skyscanner.net pasidomėti ką siūlo avialinijos Lietuvos gyventojams lapkričio mėnesiui.

Lapkritį į Tenerife vilniečiams patogu bus skristi pirmadieniais, antradieniais, penktadieniais ir šeštadieniais. Derinant skirtingas avialinijas su persėdimu Barselonoje arba Liutone (Londonas) ryte po 6.00 išskridus iš Vilniaus Tenerifeje Tenerifę galima pasiekti po 18.00 val. Kaina nuo 306 lt.

Kelionę atgalios vilniečiams geriausiai planuoti trečiadieniais. Tą dieną su Ryanair kompanija pakilus iš Tenerifės 7.00, persėdę Milano Bergamo, Vilniuje iš lėktuvo išliptume 20.10 val.  Kaina nuo 406 lt.

Kauniečiams palankiausios dienos keliauti į Tenerifę lapkričio mėnesį yra antradienis ir šeštadienis. Puikus jungiantis skrydis per Frankfurt Hahn. Iš Kauno pakylame apie 9.00 val.  Tenerifėje leidžiamės apie 17.00 val. Kaina nuo 275 lt.

Na o atgalios į Kauną per Stansted (London). Iš Tenerifės pakylame 6.30 val.  Kaune leidžiamės 20.50 val. Kaina nuo 601 lt. Visus šiuos skrydžius kauniečiams siūlo Raynair kompanija.

Taigi tokie pasiūlymai mėgstantiems keliauti dieną, na, o naktinukai gali dar labiau sutaupyti derindami vakarinius ir ankstyvus skrydžius, bet tada jau teks panaktinėti jungiančiuose oro uostuose.  

Neįtikėtina, kad įmanoma tamsų rudens rytą išsiristi iš lovos Lietovoje ir tą patį vakarą mėgautis saulėlydžiu Tenerifėje...

Ką valgysime per atostogas?

Yra du žmonių tipai. Vieni važiuodami atostogauti svajoja kaip ragaus patiekalus būdingus tai šaliai į kurią keliauja, tuo tarpu kiti su “panika” galvoja ką reikės daryti kai atostogu metu nebus jiems įprasto maisto. Taigi pirmiausia pirmąjam žmonių tipui truputi papasakosiu koks maistas jų laukia atostogų metu. Galbūt bus lengviau apsispręsti ką užsisakyti kavinėje :).

Papas arrugadas – tai yra Kanariškos bulvės (labai mažos) virtos labai sūriame vandenyje, verdamos neskustos ir valgomos su vietiniais padažais. Šį patiekalą privalu paragauti, bet visai nebūtina tai daryti kavinėje. Papas arrugadas bulvių galite nusipirkti bet kurioje vaisiais ir daržovėmis prekiaujančioje parduotuvytėje (fruteria), o vietinių padažų rasite prekybos centre. Paruošimas labai paprastas. Išvirsite bulves su lupenomis (svarbiausia įdėti laaaabai daug druskos ir nepergyventi kad bus persūrios) ir valgysite su nusipirktu vietiniu Mojo padažu.

Mojo – tai pikantiškas padažas, kuris gali būti oranžinės, raudonos arba žalios spalvos, o priklausomai nuo to valgomas su mėsos, žuvies ar bulvių patiekalais. Šių padažų vartojimas yra labai paplitęs Kanarų salose. Mojo gaminamas iš alyvuogių aliejaus, citrinos arba baltojo vyno acto, prieskoninių žolelių ir/arba su aitriaisiais pipirais. Mojo privalo būti ant kiekvieno kanariško restorano stalo.

Rancho canario – tai yra sriuba, kartais pateikiama trinta. Dažniausi ingredientai: vištiena, kiauliena, žirneliai, makaronai, bulvės, kopūstai, morkos. Yra daugybė šios sriubos variacijų, bet visuomet dedamos daržovės.

Ropa vieja – tai troškinys. Jam pagaminti naudojama vištiena, kiauliena ar jautiena (kartais dedama dviejų ar net visų trijų rūšių mėsa), bulvės ir avinžirniai.

Pollo al salmorejo - tai patiekalas iš vištienos. Vištiena ruošiama su česnaku, juodaisiais pipirais, kmynais, druska, raudonėliu, actu,  alyvuogių aliejumi, baltuoju vynu, paprika ir čiobreliais.

Conejo al salmorejo – tai analogiškas patiekalas Pollo al salmorejo tik vietoje vištienos naudojama triušiena.

Baifo – tai yra patiekalas iš jauno ožiuko. Mėsa dažniausiai marinuojama su lauro lapais, čiobreliais, raudonėliu, česnaku. Šis patiekaslas populiariausias Kalėdų laikotarpiu.

Adobo de cerdo – tai patiekalas iš kiaulienos patiekiamas su pikanišku padažu. Padažas pagamintas su actu, česnakais, kartais naudojami ir čili pipirai.

Queso de Cabra – tai sūris, pagamintas iš ožkų pieno. Ožkų sūrius būtina paragauti kadangi jie yra vietinės gamybos. Ožkininkystė yra paplitusi visose Kanarų salose.

Gofio – senovės Guanchų pagrindinis virtuvės akcentas. Kepinti miežių ar kukurūzų miltai iš kurių verdama košė, tirštinami troškiniai ar kepama duona.

Na, o antrąjį žmonių tipą galiu nuraminti, kad čia kaip ir visame likusiame pasaulyje tikrai rasite kur suvalgyti picą, mėsainį ar tiesiog paprastai keptos vištienos. Galite būti ramūs per atostogas badauti neteks :).

Kaip susidėti lagaminą atostogoms?

Vienas iš mane labiausiai varginančių darbų prieš bet kokią kelionę yra lagamino krovimas. Atrodo kas čia tokio - paimsiu ir susidėsiu. Tačiau kai keliaujame su Ryanair kompanija ir norime pataupyti, neperkame papildomo bagažo ir apsieiname su rankiniu. Turime 10 kg sudedamų į 55cm x 40cm x 20cm išmatavimų lagaminą, kuprinę ar bet ką kas atitinka šiuos reikalavimus.

Mano draugai gerai žino istoriją, kurią pasakoja mano mama kiekvieną kartą, kai aš ruošiuosi kur nors važiuoti ir galvoju, ką reikės įsidėti. Važiavau į stovykla Italijoje 10 dienų, aš pasiėmiau tiek lako buteliukų kiek turiu. Vadinasi, kad visus panaudočiau turėčiau lakuotis nagus kiekvieną dieną, o kai kurias dienas ir du kartus :). Tai buvo pirmas kartas kada turėjau susidėti daiktus pati. Nuo to laiko pradėjau labai gerai pagalvoti, ko man prireiks ir ko ne.

Daugelis žmonių (ypač dailiosios  lyties atsovių) neįsivaizduoja kaip galima važiuoti atostogauti su tiek mažai daiktų. O pasirodo, kad galima ir nėra jau tų daiktų tiek ir mažai :). Atostogos yra tas metas, kai tu važiuoji pailsėti ir visai nenori persirenginėti keturis kartus per dieną, kad tik spėtum pademonstruoti visą savo turimą garderobą. Dažniausiai tik grįžęs supranti, kiek daug nereikalingų daiktų vežeisi. Taigi, kad taip neatsitiktų siūlau pirmiausia susidaryti norimų vežtis daiktų sąrašą. Tada jį dar kartą gerai peržvelgti ir apgalvoti ar tau tikrai reikės žalių šortų, raudonų šortų ir mėlynų šortų?  Galbūt užtektų vienų? Kai pergalvosi, ką užsirašei pasitelkęs logiką, pamatysi, kad 10 kg yra tikrai pakankamai atostogoms :).

Dar vienas dalykas dėl kurio žmonės perka papildomą bagažą yra skysčių (šampūnas, dušo želė, kremas ir t.t.) kiekio ribojimas. Rankiniame bagaže leidžiama vežtis ne daugiau, nei 10 pakuočių, ne didesnių nei 100 ml, ir visa tai reikia sutalpinti į vieną 1l talpos “užsegamą” plastikinį maišelį. Skamba kiek absurdiškai, bet tai tikrai nėra pretekstas pirkti bagažo, juk geriau nuvažiavus nusipirkti šampūno ir dušo želės…